L-Tyrozyna

You are currently viewing L-Tyrozyna

🥩Tyrozyna jest aminokwasem, który występuje neutralnie w organizmie każdego człowieka. Należy do grupy aminokwasów endogennych, czyli syntetyzowanych z innego aminokwasu – fenyloalaniny.

💊W ludzkim organizmie L-tyrozyna pełni rolę prekursora w syntezie neurotransmiterów: noradrenaliny, adrenaliny i dopaminy. Z tego powodu wykazuje bardzo dobre działanie w stanach przemęczenia i podczas wzmożonych wysiłków. Usuwa nie tylko zmęczenie fizyczne, ale też psychiczne powstałe na skutek intensywnego, długotrwałego wysiłku. Zwiększa również zdolność koncentracji w czasie zwiększonego obciążenia w szkole czy pracy zawodowej oraz podczas stosowania diety redukcyjnej czy okresie ogólnego przemęczenia. Oprócz wspomagania pracy mózgu, L-tyrozyna zwiększa odporność na stres.

🥗L-tyrozyna jest także stosowana w celu odchudzania, bowiem na wpływ na syntezę hormonów tarczycy odpowiedzialnych za tempo przemian metabolicznych całego organizmu. W celu utrzymania prawidłowego poziomu hormonu tarczycy zaleca się stosowanie L-tyrozyny jako środka wspomagającego.
Należy jednak pamiętać, że w przypadku niedoczynności tarczycy suplementacja L-tyrozyną jest bez znaczenia.🤷🏻‍♂️

💪🏼Sam obecnie stosuje L-tyrozynę w dawce od 500 do 1500 mg i zauważam zwiększoną percepcję i koncentrację będąc na stosunkowo niskiej kaloryce. Nie zauważam za to zwiększonej energii, zapewne przez nisko ustawione węglowodany.
Z czasem zbadam również jej wpływ na panel tarczycowy – przed redukcją wyniki uplasowały się pod górną granicą norm. Może chociaż tyrozyna utrzyma je w podobnym miejscu🤔.

Dodaj komentarz